Haber

Batman’da Raman Apartmanı’nda patlayan kolonlardan tuğla çıktı

BATMAN’da depremlerde hasar gören 18 daireli Raman Apartmanı’nın patlayan 4 kolonundan tuğlalar çıktı. Binada oturanlar, sorumlular ve evleri satanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Yeni Mahalle Komando Caddesi üzerinde bulunan 18 daireli Raman Apartmanı da hasar gördü. Sakinler evlerini kontrol ettiklerinde patlayan 4 sütunun tuğladan yapıldığını, 8 sütunda ise çatlak olduğunu gördü. Binada bulunanlar, sorumlular ve evleri satanlar hakkında suç duyurusunda bulunarak, binanın incelenmesi için Batman Valiliği’ne başvurdu.

Apartmanın 5’inci katındaki dairede oturan Ayetullah Türeli (36), “Yaklaşık 3 yıl önce buraya taşındım. Sütunlar var. Sütunlarda demirler kesilmiş. Sütunlardan tuğla çıkıyor. Basına bildirdiğimiz için kimse bizi korumaya gelmedi. Şu ana kadar burada 18 daire var. Komşularımız hala dışarıda yatıyor. Tamam bizden beterleri de var ama bizi bu yola sürükleyenler neden yargılanmıyor? Burada 18 daire ve 2 dükkan var. Dükkanlar da yeni yapıldı, yapılalı bir yıl oldu. Dükkanın olduğu yer, yani şu an bulunduğumuz yer.” Konutunuzu dükkana çevirmişler. Buna kim izin verdi, bu sütunları kim kesti, yerine tuğlaları kim koydu? Kimse bilmiyor. Herkes denetlesin. onların binası benim başıma geldi kimsenin başına gelmesin ilk depremde böyle oldu herkesin evinde çatlaklar var çünkü bina çöktü kimse bize sormuyor nereye gitsek kapılar hemen kapanıyor Hız. Bunu gündeme getirdiğimizde tıkanıyoruz. Kolo Onlardan demir kesmek ne demek? Bu insanların bacaklarını kesmek demek. Tepede oturan ailelerin bacaklarını kesmek demek.” 8 KOLON ÇATLADI’ Apartmandaki 4 sütunun tuğladan yapıldığını belirten Bahaddin Ersöz (45), “Binamızın 4 sütunu tuğla ve kalan 8 sütunumuzun tamamı çatlak. Tüm sütunlar patladı. 18 dairemiz var alt katta 2 dükkan var.tüm daireleri gezdik.Birden çok duvar yere yıkıldı ve apartmandaki tüm kolonlar patladı.bazı dairelerde 2 kolon bazı dairelerde 3 kolon istiyoruz. Madem insan hayatı bu kadar ucuz, bu insanlar neden dışarıda, mimarı, müteahhidi, bize satan kişi, neden bugüne kadar kimse onlarla diyalog içinde olmadı?’ diye yargılanmalarını istiyoruz. Bina sakinleri olarak dilekçelerimizi yazdık. Binayı yapan mimar ve bu evleri bize satan kişiler hakkında bir hata yaptık. Dilekçelerimizi de bugün teslim ettik” dedi. Apartmanın altındaki giyim mağazasının işletmecisi Ali Çelik (33) de depremin işyerini açtıktan 5 gün sonra meydana geldiğini belirterek, “Buranın işletmecisi olarak yılın başında işimi burada açtım. 5 gün sonra sarsıntıdan zarar gördü. Şu anda iş yerimde rastgele bir eşya yok. Burası yağmalanmış” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu