Haber

Bulgaristan’da erken genel seçimler için oy verme süreci devam ediyor

Bulgaristan’da son 2 yılda 5. kez sandık başına giden seçmenin oy kullanma süreçleri devam ediyor.

Oylamanın makine veya kağıt pusula ile yapıldığı seçimde Cumhurbaşkanı Rumen Radev makineyi tercih etti.

Son 4 seçimde mecliste hükümet kurulamadığını hatırlatan Radev, “Umarım sonunda sağduyuya dayalı ilkeler ve gerçekler Bulgaristan’da siyasete ağır basar.” söz konusu.

Devletin ve vatandaşların çıkarlarının ön planda olması gerektiğine işaret eden Radev, “Bugün yapılacak en önemli şey sandık başına gitmektir.” dedi.

Geçici hükümetin Başbakanı Gilib Donev, yeni parlamentonun oylamadan sonra hükümeti kurması halinde görevini yeni başbakana devretmeye hazır olduğunu söyledi. Seçmenin yorgunluğunu da göz önünde bulunduran Donev, “Oy kullanmaktan korkmayın, seçimlerin organizasyonu son derece iyi.” söz konusu.

Kamuoyu araştırma şirketleri, ülkenin 240 üyeli parlamentosunda en az 5 partinin yüzde 4 barajını aşmasını bekliyor.

Ülkenin 49. parlamentosunda ilk iki siyasi güç arasında yer alması beklenen Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan (PP-DB) koalisyonunun eşbaşkanlarından Atanas Atanasov, ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından yönetildiğini ima ediyor. Rumen Radev son 2 yıldır “Parlamenter cumhuriyetimizin yeniden ayağa kalkması için oy verdim. Gücün parlamenter denetime dönmesi şarttır.” ifadelerini kullandı.

Daha önce 12 yıl başbakanlık yapan Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Gelişimi için Vatandaşlar (GERB) partisi genel başkanı Boyko Borisov, yeni parlamentoda en kalabalık kümeye sahip olmak istediklerini açıkladı.

Borisov dedi ki:

Siyasiler seçimden sonra akılcı davranıp hükümet kurmazlarsa bunun sonuçları devletimizin intiharı olur. Savaşın devam ettiği ve mal temininde sıkıntıların yaşandığı bir ortamda yerimiz demokratik dünyanın yanındadır.

Rusya yanlısı Bulgar Sosyalist Partisi lideri Korneliya Ninova, “Daha yüksek gelir ve daha düşük fiyatlar, yerel üretimin güçlendirilmesi, savaşın sona ermesi, çocuklarımızın eşcinsellik ideolojisinden uzaklaştırılması ve istikrar için oy verdim” dedi. ve devlette güvenlik.” dedi.

HÖH partisinin tutumu

Bulgaristan’da geleneksel olarak Türk ve Müslüman seçmenin desteklediği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin Genel Başkanı Mustafa Karadayı, “Oyumu akılcılık, sorumluluk ve diyalogdan yana kullandım. Siyasi krizden çıkmamız gerekiyor. Çünkü bu krizden çıkamazsak diğer sorunları çözemeyeceğiz.” söz konusu.

Karadayı, seçim kampanyası sürecinde Türkiye’de yaşayan seçmenden kararlı destek beklediğini söyledi. Karadayı, yeni mecliste hükümette yer almak istediklerini belirterek, bu doğrultuda 36 olan milletvekili sayısını en az 40’a çıkarmak istediklerini söyledi.

Bulgaristan’da ve yurtdışında kayıtlı 6 milyon 600 bin seçmen 21 parti ve koalisyon arasında seçim yapıyor.

Oy verme işlemi saat 20:00’de kapanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu