Haber

GMİS Başkanı Yeşil’den deprem bölgesinde çalışan madencilere ilişkin açıklama

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, madencilerin deprem bölgesinde büyük bir özveriyle arama kurtarma çalışmalarına katılarak yüzlerce vatandaşı enkazdan çıkardığını kaydetti.

Yeşil, gazetecilere, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan 3 bin 800 maden işçisiyle arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını söyledi.

Hakan Yeşil, “Arama kurtarma çalışmalarının artık neredeyse sonuna geldik. Zonguldak’tan 120 kişilik daha dinlenmiş bir ekip şu anda Hatay’da arama kurtarmaya destek vermek için çalışıyor. Tabii talep olursa hepsi gelir. Maden işçilerimiz bölgeye gitmek için gönüllüler.” dedi.

Deprem bölgesine giden tüm madencilere izinli sayıldığını belirten Yeşil, şöyle devam etti:

“Kamuoyunda onlara izin verilmediği yönünde bir söylenti var ama böyle bir şeyin aslı yok. Arkadaşlarımıza mühlet verildi. Tabii arkadaşlarımıza bir süre dinlenme izni veriliyor, fazla mesai ücretleri devam ediyor. Arkadaşlarımız sayesinde canlarını tehlikeye atarak özverili bir şekilde sahada arama kurtarma çalışmalarını büyük bir özveriyle yürüttüler. Perşembe veya Cuma günü tüm arkadaşlarımız işlerinin başına dönünce yavaş yavaş üretime başlayacağız” dedi.

Kuruma her zaman işçi alınsın dediklerini hatırlatan Yeşil, “Bu arkadaşların deprem anında neler yapabildiğini herkes gördü. Bu anlamda ülkemiz sanayisine katacağımız kömürün hatta daha da artması yönünde aslında taleplerimiz var. Daha.” o bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu