Teknoloji

Fakülte sınavlarına ChatGPT’yi getirdiler; bakın yapay zeka bu sınavlardan ne notlar almış…

OpenAI’nin ChatGPT’sinin öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesine yardımcı olabileceğine dair birçok endişe var, ancak sohbet robotundan lisans düzeyinde bir sınava girmesini isteseniz bu ne kadar başarılı olur? ChatGPT’nin testi geçebileceği, ancak bunu zar zor başardığı ortaya çıktı.

Yeni yayınlanan bir çalışmada Minnesota Üniversitesi hukuk profesörleri, ChatGPT’nin okullarındaki dört derste lisansüstü sınavları için cevaplar üretmesini sağladı. AI dört testi de geçti, ancak ortalama bir C+ notu aldı.Wharton İşletme Okulu’nda Profesör Christian TerwieschChatGPT’nin bir işletme sınavını B notu ile geçtiğini tespit etti. Yani bu teknolojinin akademisyenleri etkilemek için kullanılması pek mümkün görünmüyor.

  • ChatGPT nedir? ChatGPT nasıl kullanılır?

Araştırma grupları yapay zekayı en hafif tabirle “tutarsız” buldu. Minnesota Üniversitesi kümesi, ChatGPT’nin “temel kuralları” ele alma ve doktrinleri özetleme konusunda iyi olduğunu, ancak bir vakayla ilgili sorunları belirlemeye çalışırken bocaladığını belirtti. ChatGPT’nin kolay operasyon yönetimi ve süreç analizi sorularında Terwiesch ” müthiş” ancak ileri düzey soruları kaldıramadı. ChatGPT 6. sınıf seviyesindeki matematikte bile hata yapabiliyor.

Çalışan kümeler, ChatGPT’nin sınıfta bir yeri olabileceğine hâlâ inanıyor. Profesörler, öğrencilere işyerinde yapay zekaya nasıl güveneceklerini öğretebilir ve hatta onu sınav yazmak ve not vermek için kullanabilir. Terwiesch, bu teknolojinin nihayetinde öğrencilerin daha fazla derse ve yeni ders materyaline harcanabilecek zamandan tasarruf edebileceğini söylüyor.

haber-yuksekova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu