Haber

Fransız Transseksüel Sprinter Halba Diouf Olimpiyat Yasağını Kınadı!

Fransız kısa mesafe koşucusu Halba Diouf, Dünya Atletizm Birliği’nin (WA) trans kadınları müsabakalardan men etmesiyle gelecek yılki Paris Olimpiyatları’nda yarışma hayallerinin paramparça olduğunu söyledi. Detaylar için buraya gelin…?

Kaynak:https://www.reuters.com/sports/athlet…

Fransız sprinter Halba Diouf, Dünya Atletizm Birliği’nin (WA) trans kadınları müsabakalardan men etme kararıyla gelecek yılki Paris Olimpiyatlarına katılma hayallerinin paramparça olduğunu söyledi.

Diouf, 2024 Oyunlarında kendi ülkesinde koşma umuduyla 200 metre mesafesini sığdırmak için çok çalıştı.

Ancak Mart ayında yönetim organı WA, erkek ergenliğini geçmiş trans kadınların kadınlar kategorisinde yarışmasını ‘kadın kategorisini korudukları’ gerekçesiyle yasakladı.

Diouf, Reuters’e verdiği demeçte, “Trans kadınların testosteron seviyeleri belirli bir eşiğin altındaysa rekabet etmelerine her zaman izin verildiği için bu kararı anlamıyorum.”

‘Trans kadınların sahip olduğu tek garanti, istedikleri gibi yaşama haklarına sahip olmalarıdır. Ama reddediliyoruz ve beni yarışlardan dışladıkları için kendimi dışlanmış hissediyorum.’

Senegal’de doğan Diouf, dört yaşında Fransa’ya geldi. Yetişkin olduğunda, cinsiyetini değiştirmek için hormon tedavisine başladığı Aix-en-Provence’a taşındı ve cinsiyet değiştirmesi, 2021’de Fransız yetkililer tarafından kabul edildi.

LGBTQI savunucuları, trans sporcuları dışlamanın ayrımcılık anlamına geldiğini söylüyor.

WA Lideri Sebastian Coe, “Farklı gruplar arasındaki çelişkili durumları içerdiğinden karar vermek zordur. Ancak, kadın sporcular için adaleti diğer tüm hususların üzerinde tutmamız gerektiğine inanıyoruz.”

Diouf’un endokrinologu Alain Berliner, 21 yaşındaki sporcunun ‘fizyolojik, hormonal ve yasal olarak’ bir hanımefendi olduğunu söyledi.

Berliner, 2 Mayıs tarihli kan örneklerinin sonuçlarına atıfta bulunarak, “Testosteron seviyeleri artık biyolojik olarak kadın olanlarda bulunan ortalamanın altında” dedi.

eyupsultanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu