Haber

Rusya Dışişleri: WSJ muhabirinin değişimi şu an gündemde değil

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rus basınına yaptığı açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) açıklamalarda bulundu.Casusluk şüphesiyle Yekaterinburg’da gözaltına alınan Wall Street Journal (WSJ) muhabiri, Evan Gershkoviç takası hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Ryabkov, ” Şu anda bunu konuşmak için çok erken, çünkü geçmişte sadece hüküm giymiş ve cezasını çeken kişiler değiş tokuş ediliyordu.”söz konusu.

Ryabkov, şu anda ABD’de cezalarını çeken Rus vatandaşlarının kendilerini ‘A’ olarak gördüklerini söyledi. Amerikan baskı sisteminin değirmen taşlarında“Buldu” dedi. Bakalım bundan sonra bu etkinlik nasıl gelişecek”dedi.

WSJ muhabiri Evan Gershkovic 30 Mart sabahı FSB, Rus askeri-sanayi kompleksindeki işletmelerden birinin faaliyetleri hakkında devlet gizli bilgileri topladığından şüpheleniyordu.gözaltına alınmıştı.

Muhabirlerine yöneltilen suçlamaları asılsız olarak nitelendiren WSJ, gazetecinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Gerşkoviç’in ‘suçüstü’ yakalandığı ve Moskova Lefortovo Mahkemesi’nin hakkında tutuklama emri çıkardığı belirtildi.

8 Aralık 2022’de Rusya’da uyuşturucu kaçakçılığı suçundan hüküm giyen ABD’li kadın basketbolcu Brittney Griner, ABD’de silah kaçakçılığı ve terör takviye suçlamalarından hüküm giyen Rus iş adamı Viktor But ile takas edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu