Ekonomi

Soğan fiyatları 6-7 liraya düştü, tarlada işler kaldı

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Bu fiyatların daha da düşeceği kesin görünüyor. 3-4 gün sonra vatandaşlarımız soğanı çok ucuza yiyecek”söz konusu.

Bereketli yerlerin bulunduğu Adana’da bu yıl 23 bin dönüm alana ekilen soğanda 31 Mart’tan bu yana hasat devam ediyor. Tarlada ilk hasatta kilogramı 17-18 lira olan soğan 6-7 liraya, 2. kalite soğan ise 3-4 liraya indi. Ancak kent genelinde soğana talep olmaması nedeniyle çalışmalar tarlada kaldı. Ancak üreticiler ve tüccarlar Mayıs ayı sonuna kadar yurt dışına soğan ihraç etmek istiyor. Bu yıl ekilen 23 bin ton soğandan ortalama 105 bin ton verim beklenirken, verim bolluğu da yaşanıyor.

“Soğan fiyatları dibe vurdu”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, fiyatların önümüzdeki günlerde daha da düşeceğini belirtti. Doğmak, “Yaklaşık bir aydır soğan fiyatları hiç düşmedi. Soğanın kilogramı 17-18 liradan piyasaya girdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden işçi gelmediği için soğan toplanamadı ve fiyatlar yüksek kaldı. 3-4 gün fiyatlar düştü” diyen Kg fiyatı 7-8 lira arasında. Hatay soğanı Adana soğanından 1-2 lira fazla”dedi.

“Soğan sökümü ağırlaştı”

Adana ve Hatay’da hasadın yüzde 40’ının yapıldığını vurgulayan Doğan, şöyle konuştu: “Soğanın yüzde 60’ı hala tarlada. Soğanın kabuğu kırmızı olduğu için raf ömrü de uzadı. Ay sonunda yurt dışı soğan kapıları açılmazsa soğan tarlada kalacak. .Şu anda soğan sökümü ağırlaştı.Piyasanın talebine göre soğan ayıklanıyor.Haziran ayı sonuna kadar bölgemizde soğan hasadı 2019 yılına kadar devam edecek.sözlerini kullandı.

“Fiyatlar daha da düşecek”

Fiyatların önümüzdeki günlerde daha da düşeceğini anlatan Mehmet Akın Doğan, ardından şunları söyledi:

“Piyasadaki yüksek fiyatlar 3-4 gün önce kaldırılan soğan fiyatları. Şu anda soğan tarladan tüccar tarafından kilogramı 6-7 liradan koparılıyor, 8-9 liradan satılıyor. marketlerde 10-15 liradan satılacak.3-4 gün sonra fiyatlara yansıyacak.Bu fiyatların daha da düşeceği kesin görünüyor.3-4 gün sonra vatandaşlarımız soğanı çok ucuza yiyecek Aslında 6-7 lira dediğim bu 6-7 liralık soğan en kalitelisi. 2. kalite soğan 3-4 liraya hasat ediliyor.”

uzunkopruhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu