Ekonomi

Çinli elektrikli araç üreticisinin Türkiye distribütörü belli oldu

Son dönemde Türkiye’ye gelen Çinli otomobil üreticileri listesine bir yenisi daha eklendi. Çin merkezli elektrikli araç ve pil üreticisi BYD (Build Your Dreams), ALJ Türkiye ile elektrikli binek ve ticari modellerin Türkiye distribütörlüğü için niyet mektubu imzaladığını duyurdu.

14 yıldır Toyota’nın, 2016 yılından bu yana da Lexus’un Türkiye distribütörlük faaliyetlerini yürüten ALJ Türkiye’nin bu anlaşma ile BYD’nin elektrikli araçlarının satış ve satış sonrası hizmetlerini yürüteceği belirtildi.

Dünya çapında 3,5 milyondan fazla aracın satışına ulaşan BYD, kendi aktarma organları sistemlerini, aküleri, otomotiv yarı iletkenlerini, elektrik motorlarını ve motor kontrol sistemlerini geliştiriyor.

‘Türkiye pazarının potansiyeline inanıyoruz’

BYD Avrupa Genel Müdürü ve BYD Uluslararası İşbirliği Bölüm Başkanı Michael Shu, BYD’nin ürün gamını Türk tüketicisine sunmaktan büyük heyecan duyduklarını belirterek, “Türkiye pazarının potansiyeline inanıyoruz ve BYD modellerini uyum içinde sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. ALJ Türkiye ile.”

ALJ Türkiye Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “ALJ Türkiye olarak BYD’nin son teknoloji elektrikli modellerini Türkiye pazarına ilk kez sunmanın heyecanını yaşıyoruz. BYD’nin elektrikli modellerinin Türkiye’deki otomobil tutkunları tarafından çok beğenileceğinden eminiz. .” sözlerini kullandı.

Çinli SAIC altında faaliyet gösteren MG, 2021’de Türkiye’de otomobil satışına başladı. Ülkenin devlete ait müstahkem üreticisi Chery, 5 yıllık ara dönemin ardından bu yıl Türkiye’de satışa başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu