Sağlık

Büyükşehir’den Hatay’da gönüllü doktorlarla sağlık hizmeti

Uluslararası insani yardım kuruluşu Humanity First, Büyükşehir’in sağladığı imkanlarla Hatay’ın çadır kent Defne’deki depremzedelere sağlık hizmeti veriyor.

Yüzlerce çalışanı, aracı ve ekipmanıyla depremden etkilenen illerden biri olan Hatay Defne’de depremzedelerin yaralarını sarmaya devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, aynı anda bölgeye gelen uluslararası sivil toplum kuruluşlarına da yardım ediyor. faaliyetlerinde geçirdikleri süre. Uluslararası insani yardım kuruluşu olan Önce İnsanlık Derneği’nin gönüllü hekimleri ve diğer sağlık görevlileri, Kocaeli Büyükşehir’in Defne ilçesine bağlı çadır kentte sağladıkları imkanlarla vatandaşlara sağlık hizmeti veriyor.

Günde 250 hasta tedavi ediliyor

Uluslararası insani yardım kuruluşu Humanity First’ün Almanya şubesinden Pakistan asıllı 3 doktor ve 5 sağlık çalışanı Hatay’ın Defne ilçesine geldi. Kocaeli Büyükşehir ekipleri, teşkilatın sağlık çalışmalarını yürütebilmesi için bölgedeki bir okulun yanına çadır kurdu. Daha sonra çadırkentte konteynere taşınan bu sağlık merkezinde her gün 250 depremzedeye ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor. Sağlık ocağı sabah 9’dan akşam 21’e kadar hizmet verirken, acil durumlarda vatandaşlara sağlık hizmeti sunmak için doktorlar bu saatler dışında merkeze gelebilir.

ÜCRETSİZ İLAÇ VERİLİYOR

Önce İnsanlık doktorlarının görev yaptığı sağlık ocağı, hem bulunduğu çadır kentte kalanlara hem de dışarıdan gelen vatandaşlara hizmet veriyor. Muayene olan vatandaşlara doktorların yazdığı ilaçlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan bir başka çadırda Kocaeli Eczacı Odası tarafından ücretsiz olarak veriliyor. Sağlık ocağında görev yapan Alman doktorlar ülkelerine dönerken, yerlerine ABD’li doktorlar getirildi. Uluslararası kuruluş, bu merkeze dönüşümlü olarak birçok ülkeden doktor göndermeyi planlıyor.

KÖYLERDE SAĞLIK TARAMALARI

Merkezde görev yapan yabancı bir doktor eşliğinde her gün bölgedeki köylere gidilerek sağlık taraması yapılıyor. Ücretsiz ilaç verilen vatandaşlardan acil durumda olanların büyükşehir ambulanslarıyla Hatay’daki üniversite hastanesine ulaşımı sağlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu